Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Teknolojiler

By Su Kaçağı In Su kaçağı, Su kaçağı Tespiti No comments

Bir dairede su kaçağı varsa, öncelikle bu su kaçağının hangi tesisat sisteminde olduğu belirlenir. Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Teknolojiler sayesinde bu tespiti yapmak artık çok kolay bir süreç olmaktadır. Kaçağın kaçağı bulma sı için tespit çalışması yapılmalıdır. erpay tesisat su kaçağı tespiti için profesyonel cihazlar kullanır. Kullanılan cihazlar ile hiç bir şekilde gürültü çıkarılmaz, kırmadan dökmeden su kaçağının yeri noktasal olarak bulunur.Bu teknolojik cihazları kısaca tanıtmak gerekirse;

Akustik Dinleme Cihazı : Dinleme cihazı, temiz su tesisatlarındaki kaçakların yerini hızlı bir biçimde tespit etmemize olanak sağlıyor. Noktasal olarak su kaçağını tespit etmek için kullandığımız bu cihaz; tüm servis personellerimizin uzun eğitimi sonrası kullanılmaktadır.

Kanal/Boru Görüntüleme Kameraları : Bu kameralar ile atık su borularının içini görüntüleyebiliyor ve pimaş hattındaki tüm sorunları tespit ediyoruz. Atık su borularındaki su kaçaklarının yerini tespit etmemizin haricinde tıkanıklık gibi durumlarda da sıklıkla kullandığımız cihazlardan biridir.

Termal Kamera : Temelde ısıyı esas alan bu görüntüleme cihazı ile kalorifer tesisatı, sıcak su tesisatı gibi sıcak suyun geçtiği boruların yerinin tespit edilmesi için kullanılır. Su sızıntısının tespiti için gerek duyulması halinde termal kamera kullanmaktayız. Termal kamera ile su tesisatının geçtiği alan tespit edilir ve ardından akustik dinleme cihazı ile tekrar gerekli kontroller sağlanır. Böylelikle su sızıntısını noktasal olarak tespit etmiş oluruz.

Nem Ölçer : Su kaçağının bulunduğu ortamın bağıl nem değerlerini referans alarak tespit işlemi esnasında yardımcı cihaz olarak kullanmaktayız. Çok gerek duyulmadıkça bu cihazı kullanmıyoruz.

Cihazlarla Su Kaçağı Nasıl Tespit Ediliyor?

Su kaçağı tespit cihazı sıklıkla kullanılan teknik cihazlar, suyun akış yönünü bularak, su kaçağını bir ekran üzerinde göstermektedir. Teknolojik olarak en çok kullanılan bu cihazlar, son dönemde su kaçağı tespitinde en popüler olarak tercih edilen cihazlardır.

Özellikle termal kameralar ile sıcak su borularında yaşanan su sızıntıları anlaşılabilmektedir. Termal kameralar yardımıyla sıcak su borularının tespiti yapılır ve sonrasında dinleme cihazları devreye girer. Dinleme cihazı, su kaçağı tespitinde en çok tercih edilen, en verimli cihazlardandır. Çünkü, dinleme cihazı ile en hassas su kaçakları bile ayırt edilmekte ve bulunabilmektedir. Kısacası, su kaçağı bulmada hedefi 12’den vurduğu için, en kullanışlı ve tercih edilen aletlerin başında 1. sırada gelmektedir.

Firmamızın İstanbul Anadolu Yakası ve Avrupa yakasında servis aracı sürekli bulunmaktadır. Haftanın her günü İstanbul tüm ilçelerinde su kaçağı tespit servisi sağlamaktayız. Servislerimizde genelde aynı gün randevu verilmektedir. Saat geç de olsa aynı gün içerisinde mutlaka yardımınıza koşmaktayız. Tek yapmanız gereken bizlere iletşim sayfamızdan ulaşmanız olacaktır.